A földrajzoktatás módszereinek összehasonlító vizsgálata, különböző típusú iskolákban
Abstract
Tanárjelöltként és módszertanos oktatóként arra voltunk kíváncsiak, hogy melyek a különböző típusú iskolákban folyó földrajzoktatás körülményei és problémái. Érdekelt a pedagógusok véleménye az oktatás helyzetéről, gyakorlati, módszertani tapasztalataik, megoldásaik. A kutatás során 5 különböző típusú iskolában tanórák kerültek hospitálásra, majd az órát tartó tanárokkal félig strukturált interjúk készültek. Ezt egészítette ki egy online tanári kérdőív is, melyet összesen 122 fő földrajztanár töltött ki az országban. A megfigyelt osztályokban diagnosztikus mérőlap kitöltés és attitűdvizsgálat is lezajlott, melynek teljes mintaszáma 131 fő. A kérdőív összeállításánál az elemzés könnyebbsége miatt zárt típusú kérdéseket használtunk.
A diagnosztikus tesztben elért eredmények között nem mutatkozott nagy különbség, de bizonyítható, hogy ahol változatosabb módszereket/munkaformákat alkalmaznak, ez mélyebb elsajátítást eredményezett, valamint nem az iskola, hanem a tanár személyiség lesz a meghatározóbb a tudásátadás, az órai aktivitás folyamatában.
References
Falus I. (szerk.) 2007. Didaktika. Nemzetei Tankönyv Kiadó. Budapest. p. 550.
Falus I., Ollé J. (2000). Statisztikai módszerek pedagógusok számára. OKKER Kiadó. Budapest. p. 372.
Farsang A. (2011). Földrajztanítás korszerűen. GeoLitera. Szeged. Az információs - Kommunikációs Technológiák (IKT) és a földrajzoktatás 149-155.
Forgó, S. Kis-Tóth L., Hauser Z. (2008). Az oktatás problémáiról. MÉDIAINFORMATIKA A multimédia oktatástechnológiája. EKF LÍCEUM KIADÓ, EGER 2008.
Fűzi B. (2015). Didaktika és oktatásszervezés. Letöltve: https://regi.tankonyvtar.hu/hu
/tartalom/tamop412b2/2013-0002_didaktika/tananyag/00-borito-150604a-halvanysarga-14-Fuzi.Beatrix.html
Homoki E. (2016). Content and educational conditions of geography as a subject reflecting the comparision of some Central European countries. Analele Universitatii Din Oradea Seria Relatii Internationale Si Studii Europene. VIII. pp. 99-112.
Lengyelné Molnár T. (2013). Kutatástervezés. Eszterházy Károly Főiskola. Eger. Az interjú. p. 109-117. http://mek.oszk.hu/14400/14492/pdf/14492.pdf
Merényi Á., Szabó V., Takács A. (Szerk.) (2006). 101 ötlet innovatív tanároknak Jedlik Oktatási Stúdió Bt. https://sites.google.com/site/vzsuzsa/kiemelt-fejlesztesi-terueletek/a-tanulas-tan/oetletek-fejleszto-anyagok/101-oetlet-innovativ-tanaroknak
Rotgans, J., Schmidt, H. (2011). The role of teachers in facilitating situational interest in an active-learning classroom. Teaching and Teacher Education, Vol. 27 pp. 37-42.
Sutton, R. (2005). Teachers' Emotions and Classroom Effectiveness: Implications from Recent Research. The Clearing House, Vol. 78. No. 5. pp. 229-235.
Copyright (c) 2020 Journal of Applied Technical and Educational Sciences
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
A szerző, aki a beadványt készíti, garantálja, hogy a beadvány eredeti és ő a társszerzőkkel együtt a szerzője, valamint a mások munkáiból vett szövegrészletek, képek, adatok és egyéb kapcsolódó anyagok esetében a szerző a szükséges engedélyeket megkapta.
A folyóiratban megjelenő beadványok a Creative Commons Attribution Licence (CC-BY) licensz alapján publikáltak, a szerzők a szerzői jogot megtartják.
A beadvány benyújtásával a szerzők nem kizárólagos jogot adnak a folyóiratnak a publikálásra (például elhelyezése intézményi repozitóriumban vagy megjelentetése könyvben).