A nyelvi naplók szerepe a magyar mint anyanyelv tanításában
Abstract
Magyarországon a magyar nyelvtan a kevésbé népszerű tantárgyak közé tartozik, amit számos okra lehet visszavezetni. A kutatások régóta jelzik, hogy a magyar nyelvtan tanítása reforma szorul. A jelen cikk egy általunk javasolt nyelviprobléma-központú anyanyelvi nevelési modellt mutat be, amelyet egyrészt a problémaalapú tanulás (PBL), másrészt a nyelvmenedzselés-elmélet (LMT) inspirált. Hipotézisünk szerint a NAT-ban kijelölt tudás- és kompetenciaelemek mindegyike megismerhető a hétköznapi nyelvi problémák irányából. A nyelvi problémák gyűjtésének egyik hasznos módszere az, ha nyelvi naplót vezettetünk a tanulókkal. 2018 óta az Eszterházy Károly Egyetem tanár szakos hallgatóitól eddig összesen 600 bejegyzést gyűjtöttünk 120 nyelvi naplóból. A jelen cikk négy esettanulmányon keresztül azt mutatja be, hogy a hallgatók által feljegyzett nyelvi jelenségek, problémák milyen magyar nyelvi témakörökhöz vezetnek el. A tanulók saját nyelvi tapasztalataiból kiinduló szemlélet élővé teszi a nyelvről való absztrakt tudásukat, és növelheti a nyelvtan tárgy közkedveltségét.
Copyright (c) 2021 Journal of Applied Technical and Educational Sciences
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
A szerző, aki a beadványt készíti, garantálja, hogy a beadvány eredeti és ő a társszerzőkkel együtt a szerzője, valamint a mások munkáiból vett szövegrészletek, képek, adatok és egyéb kapcsolódó anyagok esetében a szerző a szükséges engedélyeket megkapta.
A folyóiratban megjelenő beadványok a Creative Commons Attribution Licence (CC-BY) licensz alapján publikáltak, a szerzők a szerzői jogot megtartják.
A beadvány benyújtásával a szerzők nem kizárólagos jogot adnak a folyóiratnak a publikálásra (például elhelyezése intézményi repozitóriumban vagy megjelentetése könyvben).